Havit
Havit

Smart home – wznieś poziom komfortu na wyższy poziom. Dowiedz się, od czego zacząć

0

Twój dom to Twoja ostoja. Urządzając go, dbasz o każdy, nawet najmniejszy detal i z uwagą dobierasz odpowiednie wyposażenie. Aby żyło Ci się wygodniej, szukasz zatem sprawdzonych, funkcjonalnych rozwiązań. Czy wiesz, że Twój dom może być inteligentny i dostosować się do Twoich potrzeb i wymagań? Wystarczy wdrożenie smart home. Co to jest? Z czym wiąże się wprowadzenie tego systemu? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik.

Smart home – o co chodzi?

Innowacyjne pomysły na wzniesienie komfortu swojego życia na wyższy poziom są niezwykle chętnie wybierane. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się inteligentne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i są odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby. To właśnie cel wdrożenia systemu smart home. Inteligentny dom to automatyka domowa, która pozwala na wykonywanie wielu zadań w pełni automatycznie, pozwalając na zdalne kontrolowanie pewnych procesów zachodzących w mieszkaniu. Wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home wiąże się m.in. z takimi udogodnieniami, jak możliwość zdalnego wyłączenia przepływu prądu kiedy nie ma Cię w domu. Możesz także zaprogramować oświetlenie czy ogrzewanie, by uruchamiały się lub kończyły pracę samoistnie w określonych przez Ciebie warunkach i porach. Możliwości masz naprawdę wiele.

Jak działa inteligentny dom?

Jeśli zdecydowałeś się na smart home, powinieneś wybrać jego metodę działania i sposób, w jaki na co dzień będziesz go kontrolował. Do wyboru masz dwie możliwości – system przewodowy i bezprzewodowy. Pierwszy z nich sprawdzi się jako rozwiązanie, które należy zaplanować już na etapie projektowania budowy domu czy budynku mieszkalnego. Istotne w tym zakresie jest rozplanowanie instalacji oraz poprowadzenie kabli Ethernet i zasilających. Mimo że jest to znacznie droższy system, to daje on znacznie więcej możliwości wykorzystania inteligentnych rozwiązań w domu. Jeśli interesuje Cię prosty w implementacji smart home, to warto rozważyć system bezprzewodowy. Niewątpliwą jego zaletą jest dowolność w zakresie wdrożenia – możesz to zrobić w każdej chwili, swobodnie go modyfikując i ulepszając. W przeciwieństwie do systemu przewodowego działa w obszarze łączności bezprzewodowej, czyli Bluetooth lub Wi-Fi.

Innowacyjne, inteligentne rozwiązania – od czego zacząć?

Podstawą prawidłowego działania Twojego inteligentnego domu jest dobra łączność z Internetem, a co za tym idzie – odpowiednio dobrany router. To Twoje centrum dowodzenia. Musi być zatem wyposażony w anteny zwiększające moc sygnału, szybki transfer i mechanizm MU-MIMO, pozwalający na łączenie się z kilkoma urządzeniami w tym samym czasie. Niezbędne są także akcesoria smart, które będą sercem Twojego inteligentnego domu. Masz szerokie możliwości wprowadzenia sprytnych rozwiązań, na wielu różnych obszarach.

Zakres działania smart home to przede wszystkim sterowanie oświetleniem – światło włącza się i wyłącza, ściemnia i zmienia barwy zgodnie z programowaniem. Podobnie może działać ogrzewanie, które włączy się, gdy temperatura w domu będzie odpowiednio niska. W ten sam sposób możesz sterować głośnikami i sprzętem RTV/AGD – przystosowane do działań smart urządzenia mogą dowolnie włączać się i wyłączać, zrobić rezerwację w ulubionej restauracji, czy dostosować swoje działanie do Twoich aktualnych potrzeb. System smart home może kontrolować inteligentne gniazdka i czujniki zagrożeń, takie jak alarmy, kamery, wykrywacze obecności ognia czy czadu.

Jak sterować smart home?

Istnieje kilka możliwości kontrolowania urządzeń smart w domu. Jeśli decydujesz się na montaż przewodowy, wówczas sterowanie będzie możliwe przy pomocy specjalnych paneli. System bezprzewodowy wiąże się ze stosowaniem aplikacji na urządzeniu mobilnym, asystenta głosowego lub przeglądarki internetowej. Największe możliwości daje Ci użycie aplikacji. Najlepiej, jeśli wszystkie akcesoria podpięte są pod jeden system. Popularne narzędzia do sterowania smart home oferuje Google Home lub HomeKit. Ich obsługa jest niezwykle prosta, dzięki czemu z powodzeniem zaprogramujesz dom zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Asystent głosowy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie lubisz klikać komend. W przypadku rozładowania czy awarii smartfona pomocne będzie zastosowanie przeglądarki internetowej. Po zalogowaniu do systemu będziesz miał możliwość pełnej kontroli nad swoim inteligentnym domem.

Jak widzisz, wprowadzenie systemu smart home nie jest skomplikowanym zadaniem. To rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb. Akcesoria przydatne do implementacji inteligentnych rozwiązań znajdziesz w ofercie naszego sklepu – poznaj ich możliwości!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl