Havit
Havit
PROMOCJE
Kula RGB solarna ogrodowa śr 30 cm IP 65 z pilotem
Kula RGB solarna ogrodowa śr 30 cm IP 65 z pilotem

129,95 zł

Cena regularna: 139,95 zł

szt.
Panel LED HQ 595x595 40W  6000lm Czarny 4000K
Panel LED HQ 595x595 40W 6000lm Czarny 4000K

139,47 zł

Cena regularna: 149,47 zł

szt.
Girlanda świetlna ogrodowa 10mb  z żarówka LED 1W   x 10 szt
Girlanda świetlna ogrodowa 10mb z żarówka LED 1W x 10 szt

99,00 zł

Cena regularna: 129,87 zł

szt.
Lampa solarna wbijana słupek loft Filament 1LED 80lm 3000K IP44 czarna
Lampa solarna wbijana słupek loft Filament 1LED 80lm 3000K IP44 czarna

29,99 zł

Cena regularna: 39,99 zł

szt.
Słupek zewnętrzny 4 gniazda elektryczne kwadrat  czarny 40 CM IP44 10 Amper
Słupek zewnętrzny 4 gniazda elektryczne kwadrat czarny 40 CM IP44 10 Amper

94,97 zł

Cena regularna: 99,57 zł

szt.
KONTAKT

 

 telefon           509465238 

  

mail   shop@lampyip44.pl

 

Jak zamontować oświetlenie w podbitce dachowej krok po kroku?

0

Oświetlenie w podbitce dachowej nie jest trendem nowym, ale nadal cieszy się sporą popularnością. Sprawia, że budynek prezentuje się znacznie lepiej, a przy okazji zwiększa bezpieczeństwo domowników. Montaż tego rodzaju oświetlenia dobrze jest zaplanować już na etapie projektowania budynku. Rozwiązanie to wprowadzić w życie można jednak także w domach już gotowych. Zatem jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej?

Czym jest podbitka dachowa?

Właściwie czym jest podbitka dachowa? To odsłonięty element wykończeniowy znajdujący się pod okapem dachu. Czasem, aby ją zobaczyć, trzeba zbliżyć się do budynku, bo podbitkę osłania maskownica. Ma ona na ogół ten sam wzór i kolor, co cała elewacja Wykonywana jest z różnego rodzaju materiałów. Na ogół jest to drewno, ale spotkać się też można z podbitkami aluminiowymi czy winylowymi. Coraz częściej montuje się w nich oświetlenie.

Podbitka dachowa pełni funkcję estetyczną i izolacyjną jednocześnie. Chroni przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Jeśli jest dobrze wykonana, w gorące dni odprowadza ciepło z poddasza. Może też blokować owadom i ptakom dostęp do przestrzeni dachowych.

Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej?

Okazuje się, że montaż oświetlenia zewnętrznego w podbitce dachowej wcale nie jest trudny. Sprawa jest jeszcze prostsza, gdy wszystko zostało zaplanowane na etapie projektowania budynku. Wtedy można wygodnie poprowadzić przewody i bezproblemowo umieścić w podbitce lampy.

Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej? Zacząć trzeba od wyboru napięcia całej instalacji oraz od określenia rodzaju i liczby punktów świetlnych. Jeśli mowa o napięciu to dostępne są opcje - sieciowe 230V i niskie 12 lub 24 V. Pierwsze rozwiązanie dobrze się sprawdza przy większych instalacjach, które obejmują dużą liczbę mocnych lamp. Drugi wariant jest bezpieczniejszy, ale transformator należy dobrze zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi.

Zatem jak podłączyć oświetlenie w podbitce krok po kroku? Warto zaznaczyć miejsca, w których znaleźć się mają punkty świetlne. Trzeba wyciąć w podbitce stosowne otwory. Odległości między nimi to kwestia indywidualnych preferencji danej osoby. Jeśli instalacja ma pełnić funkcję użytkową, należy zdecydować się na większą liczbę lamp w strategicznych miejscach.

Kolejnym krokiem jest już z montowanie instalacji w podbitce. Poszczególne punkty świetlne trzeba połączyć z rozprowadzonym przewodem, a ten podłączyć do transformatora lub sieci zabezpieczonej przy pomocy zapasowego wyłącznika różnicowoprądowego. Jeśli dana instalacja włączać się ma np. o określonej godzinie, wykorzystać warto dodatkowo programator astronomiczny. W automatyczny sposób uruchomi on światło o zmierzchu. Po zakończeniu prac można włączyć zasilanie i sprawdzić, jak działa oświetlenie w podbitce. Jak widać, cały proces nie należy do zbyt skomplikowanych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl